کامپیوتر و شبکه آموزش مشاوره, نصب و پشتیبانی شبکه تلفن:26100584
مشاوره اجرا پشتیبانی شبکه های کامپیوتری -دوربین مداربسته-سانترال -ویپ-راهکارهای جامع امنیت
آخرین مطالب
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 396596

چگونگی محاسبه مالیات بر ارزش افزوده فروشندگان صنف کامپیوتر، از سال 90 به یکی از مهم ترین دغدغه‌های فعالان این صنف تبدیل شده و آنها را دچار سردرگمی کرده است. مهدی میرمهدی در این باره صحبت‌هایی داشته است که به آن می‌پردازیم.

 از آنجایی که برخی فروشندگان صنف رایانه بر این باور بودند که شامل بند «ج» بوده‌اند و موظّف به اجرای قانون نیستند و مالیات ارزش افزوده و ماده 169 مکرر شامل آنها نمی‎شود؛ اتّحادیه صنف فنّاوران رایانه تهران آن زمان موضوع را پیگیری و در اطّلاعیه‎ای اعلام کرد که با تغییراتی در قانون بند «ج» کاملا منسوخ شده است و مالیات شامل گروه ۱–۲–۳ در حال اجراست.

در این راستا، مهدی میرمهدی رییس اتّحادیه صنف فنّاوران رایانه تهران از اعضا خواست تا از واردکنندگان و تامین‌کنندگان کالا فاکتور رسمی دریافت کرده و هنگام فروش نیز فاکتور رسمی صادر کنند. اما با این وجود بسیاری از فروشندگان به دلیل نبود شفافیت در شیوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده از این کار امتناع کردند. ادامه این چالش و اختلافات به وجود آمده بین شرکت‎های واردکننده و واحدهای توزیع‌کننده کالا در خصوص اجرای ارزش افزوده، موجب شد تا رییس اتّحادیه فنّاوران در نامه‌ای کتبی از معاونت مالیات بر ارزش افزوده بخواهد تا به صورت شفاف و روشن اعلام کند: صنف تحت پوشش اتّحادیه مذکور خصوصا فروشگاه‎ها شامل اجرای ارزش افزوده هستند یا خیر؟

اما به رغم اینکه مجتبی احمدی مدیر‌کلّ دفتر نظارت بر امور اجرایی معاونت مالیات بر ارزش افزوده در پاسخ کتبی به نامه رییس اتّحادیه صنف فنّاوران به طور شفّاف اعلام نکرده که فروشگاه‌های صنف رایانه مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‎شوند، در پورتال اتحادیه چنین اطلاع رسانی شد که "هیچ فروشگاهی ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیست."

در نامه احمدی آمده است:

"مشمولیت یا عدم مشمولیت هر یک از فعالان اقتصادی از جمله فروشگاه‌های صنف رایانه مستلزم بررسی پرونده عملکرد، دفاتر و اسناد و مدارک، موضوع فعالیت مؤدّیان بر اساس واقعیت‌های موجود و شرایط اعلام شده در فراخوان‌های این نظام مالیاتی است و مطابق فعالیت مندرج در آگهی‌های تأسیس، جواز کسب، تشابه با مؤدّیان حایز شرایط نمی‌توان مشمولیّت این دسته از مؤدّیان را مشخص کرد؛ بر این اساس بهتر است فعالان اقتصادی با شرح کامل موضوع فعالیّت مراتب شمول و عدم شمول فعالیت خود را استعلام کنند تا در راستای بخشنامه 18 شهریور ماه 95 معاونت مالیات بر ارزش افزوده، ادارات کل امور مالیاتی ذی‎ربط بنا بر درخواست کتبی مؤدّی برای بررسی مشمولیت یا عدم مشولیت اقدام کنند."

اما با توجه به شفّاف نبودن نامه مدیر کل دفتر نظارت بر امور اجرایی معاونت مالیات بر ارزش افزوده، این موضوع که بالاخره فروشگاه‌های صنف رایانه مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند یا خیر را از رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه جویا شدیم؛ مهدی میرمهدی در این خصوص گفت:

"از آنجایی که جواب نامه آقای احمدی دو پهلو بود، طی تماسی تلفنی از ایشان خواستم تا به طور شفاف این موضوع را اعلام کنند. او  به طور صریح عنوان کرد که فروشگاه‌های صنف رایانه باتوجه به بند "ج" موظف به اجرای این قانون نیستند. با این وجود فروشندگانی که در این رابطه شک دارند، می‌توانند به حوزه مالیاتی خود رجوع کنند و از ممیزان مالیاتی این موضوع را بپرسند."

وی با بیان اینکه فقط شرکت‌های صنف فناوری اطلاعات موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند، گفت: فروشندگان زیادی برگه اخطار مالیات بر ارزش افزوده دریافت کرده بودند و این امر باعث شد تا به طور جدّی موضوع را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم. بر اساس این گزارش حال با وجودی که رییس اتّحادیه صنف فنّاوران اعلام کرده است که فروشندگان رایانه مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نمی شوند، اما کارشناسان صنف فنّاوری اطّلاعات معتقدند هنوز نمی‌توان به طور قاطع مطمئن بود؛ چراکه اصولا سازمان امور مالیاتی در اینگونه موضوعات شفاف‌سازی نمیّکند و متن نامه معاونت مالیات بر ارزش افزوده نیز هرگز چنین مطلبی را به صراحت و جامعیت اعلام نکرده و تشخیص موضوع را به بررسی پرونده مؤدّی موکول کرده است.0       نظرات
شنبه 7 بهمن‌ماه سال 1396 :: 02:39 ب.ظ
آرش